- Domů
- Doplňky stravy
- Vitamíny
- Vitamíny skupiny B
Vitamíny skupiny B Vieste
Nejprodávanější v kategorii
Doplněk stravy
Doplněk stravy
Skladem na e-shopu > 10 ks
Doplněk stravy
Vitamíny skupiny B
Vitaminy skupiny B jsou přirozenou a nezbytnou součástí běžné stravy. Co obsahuje vitamín B? Co nám hrozí při jeho nedostatku a kdy je vhodné sáhnout po doplňcích stravy?
Co je vitamin B?
Označení vitamin B představuje skupinu vitaminů rozpustných ve vodě, které se společně podílejí na normálním fungování energetického metabolismu a také nervového a imunitního systému. Dále přispívají k normální funkci kůže a sliznic, červených krvinek a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Často se také můžete setkat s označením B-komplex.
V čem je obsažen?
Mezi potraviny, které obsahují vitamín B, patří především vnitřnosti, maso, pivovarské kvasnice, mléko a mléčné výrobky, celozrnná mouka, listová zelenina a luštěniny.
Hrozí mi nedostatek vitaminu B?
Vitaminy skupiny B se vyjma vitaminu B12 neukládají do zásoby a proto byste měli dbát na jejich pravidelný příjem v potravě popřípadě v doplňcích stravy. Vitaminy skupiny B se nacházejí v běžných potravinách (viz kapitola kde je vitamin B) a při příjmu pestré a vyvážené stravy jejich nedostatek nehrozí. Na jejich zvýšený příjem byste měli dbát, jestliže patříte do rizikové skupiny osob, jako jsou těhotné a kojící ženy, chronicky nemocní, senioři případně vegani a vegetariáni. Jelikož jsou vitaminy skupiny B důležité pro správné trávení a vstřebávání živin, měli byste jejich příjem zvýšit, pokud se snažíte snížit tělesnou hmotnost, především pokud pravidelně sportujete.
V naší nabídce naleznete širokou škálu doplňků stravy s vitaminy skupiny B pro všechny věkové kategorie, včetně vitaminů B pro děti, nebo dokonce psy. Vždy však dbejte na vyváženou a pestrou stravu a zdravý životní styl.
Můžu se předávkovat?
Jelikož se jedná o vitaminy rozpustné ve vodě a většina netvoří v těle zásoby, jejich předávkování je prakticky nemožné. U nadměrného užívání vitaminu B6 a B12 u kuřáků byla v minulosti popsána možná spojitost s rozvojem rakoviny plic. Toto riziko však nehrozí, pokud se budete řídit doporučeným dávkováním.
Jaké jsou vitaminy B a příznaky jejich nedostatku?
Vitamin B1 - thiamin
Nedostatek vitaminu B1 se může projevit únavou, pomalejšími reakcemi a ochabováním svalů. Při úplném nedostatku se objevuje nemoc beri-beri, ta je však ve vyspělých zemích velmi vzácná.
Vitamin B2 - riboflavin
Nedostatek může zapříčinit záněty kůže a sliznic, které se projevují například bolestivými koutky.
Vitamin B3 - niacin
Nedostatek se může projevit záněty kůže a sliznic, ale také poruchami spánku a ztrátou paměti.
Vitamin B5 - kyselina pantothenová
Vitamin B5 se vyskytuje téměř ve všech potravinách, proto je jeho nedostatek u lidí velmi vzácný, může se však projevit výraznou únavou a bolestmi hlavy.
Vitamin B6 - pyridoxin
Při nedostatku vitaminu B6 se mohou objevit kožní poruchy, nevolnost nebo brnění končetin.Výbornými zdroji vitaminu B6 jsou drůbeží a vepřové maso, ryby, banány nebo pšeničné klíčky. Při nadměrném a dlouhodobém užívání vitaminu B6 v doplňcích stravy se mohou ojediněle vyskytnout nežádoucí účinky ve formě alergické kožní reakce a nevolnosti. Potíže vždy konzultujte s Vaším lékařem nebo lékárníkem a dodržujte doporučené denní dávkování.
Vitamin B7 - biotin
U vitaminu B7 se můžete setkat s označením biotin nebo vitamin H. Jeho nedostatek se nejčastěji projevuje padáním vlasů a suchou a popraskanou kůží.
Vitamin B9 - kyselina listová
Vitamin B9 můžete znát také pod názvem kyselina listová nebo folát. Hraje roli v procesech buněčného dělení a přispívá k normální funkci krvetvorby a růstu tkání během těhotenství. Doplňkový příjem vitaminu B9 může přispět ke zvýšení jeho hladiny v těle naopak nízký příjem je rizikovým faktorem pro rozvoj defektů neurální trubice u vyvíjejícího se plodu.
Zvýšit denní příjem kyseliny listové by měly především těhotné ženy a ženy, které plánují otěhotnět. Doporučených denních dávek v těchto obdobích života lze dosáhnout především za pomoci stravy s dostatkem ovoce a zeleniny a doplňků stravy s obsahem kyseliny listové. Obzvláště bohatými zdroji z potravy jsou, jak již název napovídá, listová zelenina, květák a celozrnné obiloviny.
Vitamin B12 - kobalamin
Vitamin B12, na rozdíl od ostatních zástupců této skupiny, v těle tvoří zásoby, které dospělému zdravému jedinci vydrží i několik let. Jeho nedostatek se projeví chudokrevností, dušností, podrážděností, ale také zhoršenou kvalitou vlasů a nehtů. Vitamin B12 dopomáhá zlepšit přirozenou obranyschopnosti organismu a zmírnit pocit únavy.
V čem je vitamín B12 obsažen?
Zdrojem vitaminu B12 jsou téměř výhradně potraviny živočišného původu, jako jsou maso, vnitřnosti, vejce a mléčné výrobky. Z tohoto důvodu se můžete s nedostatkem vitaminu B12
častěji setkat u veganů nebo vegetariánů, ale také u jedinců s onemocněním trávicího traktu.
Jak doplnit vitamin B12?
Doplnit chybějící vitamin B12 můžete pomocí vitamínu B12 v tabletách. Při vážném nedostatku Vám lékař může podat injekce vitaminu B12, ale pouze vázané na lékařský předpis.
Vitamin B15 - kyselina pangamová
Kyselina pangamová představuje relativně nově objevený vitamin, proto jeho funkce v lidském těle není prozatím plně objasněna. Přestože se nejedná o vitamin v pravém slova smyslu, má potenciál ve zlepšení odolnosti vůči stresu a v prevenci aterosklerózy.
Potravinovými zdroji jsou především sezamová a dýňová semínka a neloupaná rýže. Výborný zdroj představují, stejně jako u vitaminu B1, pivovarské kvasnice, které můžete užívat mimo jiné ve formě tablet.
Populární ze skupiny vitamínu B je také vitamin B17, známý též jako amygdalin, ale jeho účinnost nebyla prokázána.K doplnění vitaminů nad rámec běžné stravy můžete využít tzv. vitaminové infuze, které se těší v posledních letech velkému zájmu.
Značky produktů, které v rámci této kategorie nabízíme: