- Domů
- Doplňky stravy
- Vitamíny
- Vitamín K
Vitamín K Dr.Bojda
Nejprodávanější v kategorii
Doplněk stravy
Doplněk stravy
Skladem na e-shopu > 10 ks
Doplněk stravy
Vitamín K
Vitamin K patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích, stejně jako vitamin A, vitamin D nebo vitamin E, a v našem těle zastává hned několik funkcí. Jak ovlivňuje zdraví člověka? Co obsahuje vitamín K? Jak se projevuje jeho nedostatek? To a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím textu.
Co je Vitamin K a k čemu slouží?
Vitamin K je souhrnné označení pro skupinu látek, které přispívají k normální srážlivosti krve a mineralizaci kostí. Nejvýznamnějšími zástupci této skupiny jsou vitamin K1 a vitamin K2. Existuje i synteticky vyrobený vitamin K3, ale ten může být pro člověka toxický.
Vitamin K1
Vitamín K1, známý též jako fylochinon, se vyskytuje především v rostlinách a představuje dominantní zdroj vitaminu K ve stravě člověka. Nicméně, z rostlinných zdrojů se vstřebává v malé míře. Jak působí na lidský organismus? Nejčastěji o něm uslyšíme v souvislosti se srážlivostí krve.
Vitamin K2
Vitamín K2 je zástupcem skupiny menachinonů a nalezneme jej v potravinách živočišného původu. Jako důležitý zdroj vitaminu K2 je třeba zmínit i fermentované potraviny a produkci bakterií v našem střevě. I když se ve stravě nachází v menším množství než vitamín K1, v lidském těle se vstřebává lépe, a proto se častěji využívá k výrobě doplňků stravy, především určeným pro podporu normální mineralizace kostí.
Kde najdu vitamín K?
Vitamin K obsahují potraviny rostlinného (vitamin K1) i živočišného původu (vitamin K2). Důležitý zdroj představují zelené rostliny a řasy (špenát, kapusta, brokolice, luštěniny), játra, vejce, maso, mléko a také fermentované potraviny. Věděli jste, že si dokážeme tento vitamin vyrobit i sami? Konkrétně vitamin K2 produkují bakterie střevní mikroflóry a dokážou tím zajistit až polovinu denní potřeby dospělého člověka.
Jak se projevuje nedostatek ?
Denní potřebu vitaminu K dokážeme běžně přijmout v pestrém a vyváženém jídelníčku, a také za pomocí produkce bakterií střevní mikroflóry.
U dospělých se s nedostatkem vitaminu K setkáme vzácně. Projevuje se krvácením z nosu, v urogenitálním a trávicím traktu, ve svalech a podkoží. Příčin nedostatku může být celá řada:
- Porucha produkce vitaminu K střevními bakteriemi
- Porucha vstřebávání a trávení tuků
- Chronické průjmy
- Celiakie
- Ulcerosní kolitida
- Syndrom krátkého střeva
- Onemocnění jater a žlučníku
- Užívání širokospektrých antibiotik
- Užívání léků proti srážlivosti krve
Specifickým příkladem je hypovitaminóza vitaminu K novorozenců, která je přechodná a vzniká z důvodu nedostatečné produkce vitaminu K rozvíjející se střevní mikroflórou. Projevuje se jako hemoragická nemoc novorozenců – krvácením do sliznic a orgánů. Proto se, podobně jako u vitaminu D, novorozencům pod lékařským dohledem preventivně podává vitamin K.
Lze se předávkovat?
Předávkování vitaminem K1 nebo K2 nebylo dosud zaznamenáno ani při mnohonásobném překročení doporučené denní dávky. Případ hypervitaminózy evidují některé zdroje po suplementaci synteticky vyrobeným vitaminem K3, který se v dnešní době používá jen ve výrobcích určených zvířatům. Potenciální předávkování vede ke vzniku bolesti hlavy, horečky a nechutenství.
Může mít užívání vedlejší účinky?
Při dodržování doporučeného dávkování nebyly zaznamenány případy, kdy by mělo užívání vitaminu K1 nebo vitaminu k2 vedlejší účinky. Výjimku tvoří jedinci užívající léky na srážlivost krve. V tomto případě doporučujeme užívání doplňků stravy s vitaminem K konzultovat s lékařem.
Kde vitamin K koupit?
V našem e-shopu najdete řadu doplňků stravy s obsahem vitaminu K. Za zmínku stojí produkty obsahující kombinaci vitaminů K2 a D3 – ty společně v doporučeném dávkování mohou přispívat k normální funkci mineralizace kostní tkáně.
Značky produktů, které v rámci této kategorie nabízíme: