- Domů
- Doplňky stravy
- Dle obsažené látky
- Ashwagandha
Ashwagandha Bloom Robbins
Nejprodávanější v kategorii
Doplněk stravy
Doplněk stravy
Skladem na e-shopu > 10 ks
Doplněk stravy
Ashwagandha
Co je Ashwagandha?
Rostlina s exotickým názvem Ashwagandha neboli indický ženšen, popřípadě vitánie snodárná je rostlina pocházející z tropického až subtropického pásu. Jméno Ashwagandha pochází ze sanskrtu a ve volném překladu znamená pach koně, což odkazuje především na její zemité aroma. Rostlina se používá v indickém lidovém léčitelství – Ajurvédě. Z rostliny se využívá především její drcený kořen.
Na co se používá?
Ashwagandha (indický ženšen, vitánie snodárná):
- přispívá k normálnímu duševnímu zdraví a relaxaci
- přispívá k normální funkci kardiovaskulárního systému
- přispívá k normální funkci dýchacího systému
- přispívá k normální funkci reprodukčního systému
- přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- přispívá k celkové energii a vitalitě organismu
- působí proti stresu
Na stránkách EUC lékárny si můžete vybrat z různých doplňků stravy s drceným kořenem Ashwagandhy ve formě tablet, tinktur nebo čaje. Mějte však na paměti, že doplňky stravy neslouží jako náhrada pestré stravy a zdravého životního stylu.
Dávkování Ashwagandhy
Doporučená denní dávka není určena, ale za bezpečné se obecně považuje přijímat dávky do 1000 mg denně. Běžně se užívá množství 600 mg rozdělené do dvou denních dávek – ráno a večer před spaním.
Ashwagandhu užívejte nejméně po dobu jednoho měsíce, nejdéle však 12 týdnů, jelikož její dlouhodobé užívání není dostatečně prozkoumáno.
Dávkování Ashwagandhy může ovlivňovat věk, zdravotní stav, fyzická kondice, tělesná hmotnost a také vámi zvolená forma doplňku stravy. Vždy si proto pečlivě přečtěte příbalové informace a věnujte pozornost nežádoucím účinkům.
Pozor na nežádoucí účinky
Konzumace Ashwagandhy je bezpečná. Pokud se však rozhodnete k jejímu pravidelnému užívání a nemáte s ní prozatím zkušenosti, měli byste zvážit několik náležitostí. Užívání Ashwagandhy nemusí být vhodné pro každého, proto se poraďte s lékařem, pokud patříte do jedné z následujících skupin.
- Těhotné a kojící ženy
Užívání ashwagandhy v těhotenství může vést k předčasnému porodu nebo potratu. Během kojení také není doporučeno užívání kvůli nedostatku studií.
- Osoby s autoimunitními nemocemi nebo užívající imunosupresiva
Ashwagandha může zvyšovat funkci imunitního systému a tím zhoršovat příznaky autoimunitního onemocnění. Užívání společně s imunosupresivy může snížit jejich účinek.
- Osoby před operací
Ashwagandha může zpomalit centrální nervový systém a tím negativně působit během anestezie. Proto by se jí osoby před operací měli vyhnout alespoň po dobu 2 týdnů.
- Osoby s poruchami štítné žlázy
Ashwagandha může zvyšovat hladinu hormonů štítné žlázy, což může způsobit obtíže při kombinaci s léky na štítnou žlázu.
- Uživatelé sedativ a léků tlumících bolest
Ashwagandha může způsobit ospalost, což může prohlubovat účinky sedativ.
- Osoby s cukrovkou
Ashwagandha může snížit hladinu cukru v krvi, což může v kombinaci s léky na diabetes způsobit hypoglykemii.
- Osoby užívající léky na vysoký krevní tlak
Ashwagandha může přispět ke snížení krevního tlaku, což může být problematické v kombinaci s antihypertenzivy – léky na vysoký krevní tlak.