Péče o uši: jak předejít problémům se sluchem a co dělat při jejich zalehnutí?

Obsah:

Zásady péče o uši

Jak správně čistit uši?

 Jak si chránit sluch?

Když uši zlobí

Léčba ušních potíží

Péče o uši: jak předejít problémům se sluchem a co dělat při jejich zalehnutí?

Naše uši jsou citlivé a důležité smyslové orgány, které potřebují šetrnou a pravidelnou péči. Správná hygiena uší, ochrana před hlukem i včasná reakce na nepříjemné příznaky mohou pomoci předejít vážnějším ušním problémům a onemocněním. V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou hlavní zásady péče o uši, jak správně uši čistit, jaká je bezpečná hlasitost pro děti nebo co dělat při nejběžnějších ušních onemocněních a kdy je třeba vyhledat lékaře.

Zásady péče o uši

Mezi hlavní zásady péče o uši patří:

  • Nezasahujte hluboko do zvukovodu

Uši se čistí samy, maz se přirozeně posouvá ven ze zvukovodu, a proto běžně stačí vyčistit pouze zevní část ucha hadříkem nebo vatovou tyčinkou. Do zvukovodu nikdy nezasunujte žádné předměty, mohlo by dojít k poranění ušního bubínku, a tím ke ztrátě sluchu. K čištění uší používejte spreje nebo kapky, které jsou určené k použití do uší.

  • Udržujte uši suché

Uši jsou citlivé také na přítomnost vody ve zvukovodu. Po koupání nebo sprše je dobré uši vždy jemně vysušit. Nadměrná vlhkost může vést ke vzniku ušního zánětu, kterému se někdy také říká „plavecké ucho“.

  • Nepoužívejte ušní svíčky

Další způsob čistění uší, se kterým se můžete setkat, ale není odbornou veřejností doporučován, je použití ušních svíček. I když se tyto výrobky často prezentují jako přírodní a alternativní způsob čištění uší, neexistují odborné důkazy, že by spolehlivě a šetrně odstraňovaly ušní maz. Naopak při jejich použití může dojít k zanesení vosku do zvukovodu a tím k jeho popálení a následné perforaci (prasknutí) bubínku.

  • Naučte sebe a své děti dobře smrkat

Asi každý z nás zná pocit zalehlých uší při rýmě. Je to běžný jev, ke kterému dochází především z důvodu komunikace sluchového ústrojí a nosních dutin. Naučte sebe a své děti smrkat jemně, protože příliš silné smrkání může zatlačit hleny do středního ucha. Při smrkání používejte vždy jen jednu nosní dírku.

  • Pozor na hlasitou hudbu a hluk

Dlouhodobé vystavení uší hluku nejčastěji v podobě hlasité hudby nebo hlučných strojů v továrnách může poškodit sluch. Používejte proto ochranné pomůcky v podobě špuntů či chráničů do uší, či speciálních sluchátek potlačujících hluk, pokud jste v hlučném prostředí. Na většině chytrých telefonů si také můžete nastavit kontrolu úrovně hluku.

Jak správně čistit uši?

O čištění uší jste toho už pravděpodobně slyšeli mnoho, jelikož se různá doporučení často mění. Čištění uší by však nemělo být o hlubokém zasahování vatovými tyčinkami, jak se mnozí domnívají. Tyčinky mohou ušní maz zatlačit hlouběji a způsobit podráždění či dokonce poranění zvukovodu. Pokud se i přesto rozhodnete vatové tyčinky používat, používejte je jen velmi opatrně a pouze na vnější část ucha, nikoliv do zvukovodu.

Dle odborníků z řad lékařů je však ideální se vatovým tyčinkám zcela vyhnout a namísto nich používat volně prodejné ušní spreje nebo kapky, které pomáhají rozpustit ušní maz, a tak ho přirozeně odstranit. Pro čištění dětských uší používejte výhradně speciální kapky pro děti, které jsou šetrné a bezpečné pro jejich citlivý organismus.

Ušní kapky používejte vždy dle návodu na jejich obalu, případně dle doporučení vašeho lékaře.

Jak si chránit sluch aneb jaká je bezpečná hlasitost?

Denní vystavení hluku nad 85 dB (například hlasitá hudba, městská doprava) může dlouhodobě poškodit sluch. Děti jsou obzvláště citlivé, proto je důležité dbát na nastavení bezpečné hlasitosti při používání sluchátek nebo sledování videí. Doporučuje se, aby děti poslouchaly zvuk do 60 % maximální hlasitosti, a ne déle než hodinu denně (pravidlo 60/60). Pozor dejte také na používání dětských hraček vydávajících zvuky. Nikdy by se neměly dostat příliš blízko uchu ať už miminek nebo větších dětí. Pokud Vám hračky přijdou příliš nahlas nebo nemají patřičný certifikát kvality, raději je nepoužívejte. Dětská ouška jsou citlivá na vysoké tóny a pískací zvuky.

Při pobytu v hlučném prostředí (koncerty, stavby, cestování letadlem) používejte ochranné špunty do uší, které pomáhají snižovat nadměrný hluk i tlak v uších. Prostorám s nadměrným hlukem by se měly děti raději vyhýbat.

Nepoužívejte sluchátka celý den bez přestávky, ucho potřebuje odpočinek a větrání. Ze stejného důvodu nejsou vhodná ani sluchátka, která jsou zcela zasunuta do zvukovodu (slangově je nazýváme jako pecky). V tomto ohledu je důležité kontrolovat především starší děti, které nosí sluchátka většinu dne. Sluchátka je nutné také pravidelně čistit a nepůjčovat si je mezi s sebou, tím lze zabránit přenosu infekce.

Při cestování v letadle dochází k náhlým změnám tlaku v kabině, proto je dobré při vzletu a přistání žvýkat žvýkačku a zívat – pomáhá to vyrovnat tlak. V případě, že máte rýmu nebo kašel, je dobré let konzultovat s lékařem, jelikož může dojít k poranění středního ucha.

Nezapomeňte dětem chránit uši při chladu a větru. Silný vítr může dráždit jemnou pokožku vnějšího zvukovodu. I když vítr sám o sobě přímo nezpůsobuje zánět středního ucha, prochladnutí a oslabení organismu vlivem větru může snížit lokální obranyschopnost a teoreticky přispět k rozvoji infekce.

Když uši zlobí: Co dělat při zalehnutí, šumění nebo svědění uší?

Onemocnění uší postihují častěji děti, ale ani dospělým jedincům se nevyhýbají. Zdravý sluch začíná u správné péče o uši. Nezanedbávejte prevenci, chraňte své uši před nadměrným hlukem a naučte se rozeznat signály, kdy už tělo volá o pomoc.

Mezi nejčastější příznaky nemocí uší patří:

  • Bolest a svědění ucha

Bolest ucha je nejčastější příznak zánětu středního a zevního ucha, především u dětí. Bolest může být ostrá, tupá až pulzující. Svědění uší zase může signalizovat podráždění, alergii nebo začínající infekci.

  • Zalehnutí nebo pocit tlaku v uších

Zalehlé uši jsou často důsledkem špatného čištění ucha, kdy je ušní maz, nejčastěji vatovou tyčinkou, zatlačen do zvukovodu, kde zhoršuje sluch. V takovém případě je nejlepším řešením navštívit odborného lékaře, který přebytečný maz vysaje nebo odborně provede výplach uší. Pokud se budete snažit maz odstranit svépomocí, může dojít k podráždění až rozvoji zánětu. Zalehlé uši mohou být také příznakem zánětů ucha, vodou v uchu nebo změnou tlaku, například v letadle.

  • Výtok z ucha

Výtok z ucha může být hnisavý, krvavý nebo čirý a bývá příznakem zánětu nebo prasklého bubínku. Ihned vyhledejte odbornou pomoc, aby nedošlo k trvalému poškození sluchu.

  • Pískání, hučení nebo šumění v uchu

Tyto příznaky se souhrnně označují jako tinnitus a mohou být trvalého nebo přechodného rázu. Jedná se o velmi nepříjemný projev způsobený hlukem, stresem, změnou tlaku a neurologickými nebo cévními potížemi.

  • Závrať nebo poruchy rovnováhy

Jelikož se v labyrintu vnitřního ucha nachází rovnovážné ústrojí, mohou být projevy vážnějších onemocnění ucha doprovázeny také poruchou rovnováhy a závratěmi. Tyto stavy se projevují nevolností a hučením v uších a je na místě ihned vyhledat lékařské ošetření, především pokud se jedná o dětského pacienta, u kterého se může rychleji rozvinout dehydratace při zvracení.

Léčba ušních potíží

Lidské ucho je velmi citlivý orgán, a proto neodkládejte návštěvu lékaře, který určí vhodnou léčbu vašich obtíží. Pokud z nějakého důvodu nemůžete k lékaři, přinášíme tipy, které můžete vyzkoušet i doma s použitím volně prodejných zdravotnických prostředků nebo léků.

Co můžete vyzkoušet, než navštívíte lékaře?

Když se u Vás nebo vašeho dítěte objeví zalehlé uši z důvodu nachlazení a rýmy, je možné začít s výplachem nosu slanou mořskou vodou buď pomocí konvičky určené k výplachu nosu nebo nosním sprejem s obsahem mořské vody. V případě, že mořská voda uvolnit nosní dutiny nepomáhá, lze použít také nosní kapky, které lze používat maximálně 5-7 dnů.

Při nadměrné tvorbě ušního mazu lze použít volně prodejné kapky na změkčení ušního mazu (například s obsahem glycerinu a rostlinných olejů). V případě, že je ucho podrážděné a svědí můžete použít kapky proti podráždění. V tomto případě se vyhýbejte vodě a čištění uší pomocí vatových tyčinek. Podrážděné uši mají sklon k tvorbě zánětu.

V případě, že máte pocit zalehlých uší po koupání, zkuste naklonit hlavu, jemně zatlačit na ucho nebo zaskákat na jedné noze. Může pomoci i teplý obklad za ucho.

Při samoléčbě se vyhněte zaručeným babským radám a vkládání různých bylinek a éterických olejů do ucha.

Kdy vyhledat lékaře?

  • Pokud máte dlouhodobě zalehlé uši nebo slyšíte šumění bez zjevné příčiny.
  • Při bolesti, výtoku z ucha, horečce nebo náhlé ztrátě sluchu.
  • Když se u dětí objeví neklid, časté sahání na ouška, pláč nebo zhoršený sluch.
  • Po úrazu hlavy nebo ucha
  • Při závratích, ztrátě rovnováhy a nevolnosti
  • Pokud máte podezření u sebe nebo svého dítěte na přítomnost cizího tělesa v uchu

Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.

Foto: Freepik.com

Tagy: uši, sluch
Nabídka EUC Lekárny