Péče o močové cesty

Obsah: 

Zánět močových cest?

 Příčiny zánětu močových cest

 Jak poznat zánět močových cest

 Jak dlouho trvá?

 Prevence vzniku zánětu močových cest

 Léčba zánětu

  Ingkontinence

Močové ústrojí slouží k vylučování odpadních látek pomocí moči z těla. Močové cesty začínají uvnitř ledvin, ty jsou napojeny na močovody, skrze ně putuje moč do močového měchýře. Posledním oddílem je močová trubice. K nejčastějším onemocněním močového ústrojí patří záněty, které častěji postihují ženy než muže, a to z důvodu rozdílné anatomie močové trubice. V následujícím článku se zaměříme především na prevenci a případnou léčbu zánětu močových cest a také probereme dalšího velkého strašáka – inkontinenci.

Zánět močových cest

Zánět močových cest patří mezi velmi častá zánětlivá onemocnění. Uvádí se, že je svým výskytem v populaci druhým nejčastějším zánětlivým onemocněním hned po zánětu nosohltanu (běžné nachlazení obvykle doprovázené rýmou a kašlem).

Jak již bylo řečeno, ženy jsou zánětem močových cest postiženy znatelně častěji. Na vině jsou, kromě kratší močové trubice, také hormonální změny během těhotenství, menopauzy a menstruace. U žen je také rozhodující složení vaginální mikroflóry. Zdravý vaginální mikrobiom a kyselé prostředí pochvy je přirozenou obranou v boji s močovými a kvasinkovými infekcemi, které jdou často ruku v ruce. Je prokázáno, že probiotické střevní bakterie mají schopnost putovat a osidlovat také vaginální prostředí. Proto je velmi důležité dbát na zdravý střevní mikrobiom. Na našich stránkách EUC lékárny naleznete široké spektrum přípravků s obsahem probiotických bakterií a laktobacilů včetně těch, které jsou speciálně určené pro zdraví ženy a obsahují například Döderleinův laktobacil.

Zdravotní obtíže s močovými cestami se nevyhýbají ani mužské části populace. U mužů se potíže začínají objevovat s věkem a mají souvislost především se zvětšenou prostatou. Mezi příznaky zvětšení prostaty patří především častější nucení na močení, pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře a inkontinence. Obtíže s prostatou nepodceňujte a choďte na pravidelné kontroly, jelikož obtíže mohou být znakem vážnějšího onemocnění, například nádorů. Nádorová onemocnění prostaty jsou nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v pokročilém věku. Také v kojeneckém věku jsou chlapečci ohroženější skupinou než holčičky, proto neotálejte s návštěvou pediatra, pokud se objeví zvýšené teploty a potíže s močením.

Příčiny zánětu močových cest

Nejčastějším původcem zánětu močových cest jsou bakterie, a to především bakterie Escherichia coli, která je zcela běžnou součástí přirozeného osídlení tlustého střeva. Pokud se však dostane do močových cest a zde se rozmnoží, může vyvolat zánět. Akutní zánět močových cest mohou méně často vyvolat také kvasinky a viry.

Lidské tělo má přirozené obranné mechanismy, jak se infekci bránit, a to především samotnou moč. Moč má dezinfekční účinek na močové cesty a pomáhá vyplavovat bakterie ven z těla. To je také důvod, proč je jednou z nejčastějších příčin zánětu močových cest nedostatečný nebo nevhodný pitný režim. Ze stejného důvodu také není vhodné moč zadržovat. Z dalších příčin můžeme uvést také nedostatečnou hygienu intimních partií a rizikové sexuální chování.

Existují také onemocnění, která jsou sama o sobě rizikovým faktorem vzniku zánětu močových cest. Jedná se především o cukrovku, pro kterou je typická vysoká hladina cukru v krvi. Pokud hladina cukru v krvi přesáhne určitou úroveň, začne se glukóza objevovat také v moči. Glukóza v moči tvoří nasládlé

nefyziologické prostředí, které je ideální pro množení bakterií. Zdravá moč neobsahuje žádné množství glukózy.

Kromě diabetiků jsou infekcemi močových cest více ohroženi lidé trpící obezitou nebo autoimunitním onemocněním.

Jak poznat zánět močových cest?

Příznaky zánětu močových cest mohou být stejné jako u jiných bakteriálních onemocnění, častěji se však objevují specifické příznaky projevující se v především v oblasti urogenitálního traktu.

Příznaky zánětu močových cest:

  1. Pálení a řezání při močení nebo bolest močového měchýře po vyprázdnění
  2. Častější močení a náhlé nutkání na močení
  3. Slabší nebo až nitkovitý proud při močení
  4. Pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře
  5. Zakalená, zapáchající moč někdy s příměsí krve
  6. Bolest v podbřišku
  7. Únava
  8. Zvýšená teplota
  9. Bolest zad
  10. Inkontinence

Pokud se u Vás vyskytly výše zmíněné příznaky, neváhejte se obrátit na lékaře.

Jak dlouho zánět močových cest trvá?

Pokud se jedná o bakteriální zánět močových cest a s léčbou se začne při prvních příznacích, jedná se zpravidla o několikadenní záležitost. Při bakteriálních zánětech je první volbou použití antibiotik, které fungují jako rychlá pomoc při potížích.

Zánět močových cest může také přejít do chronicity a stát se tak dlouhodobou záležitostí. Chronický zánět močových cest vzniká především z nedoléčených akutních zánětů, proto je velmi důležitá prevence a naprosté doléčení již vzniklé infekce.

Prevence vzniku zánětu močových cest

Preventivní opatření vyplývají především z výše zmíněných příčin zánětu močových cest.

  1. Dodržujte dostatečný pitný režim

Pijte především obyčejnou vodu. Potřebné množství tekutin se odvíjí od vašeho věku, váhy a zdravotního stavu. Obecné doporučení je pít nejméně 1,5-2 litry vody denně. Ve vysokých teplotách nezapomínejte toto množství navýšit.

  1. Dodržujte dostatečnou hygienu intimních partií

K hygieně ženských intimních partií používejte pouze mycí gely k tomu určené, které mají kyselé pH. Nepoužívejte ani parfemovaný toaletní papír. Hygienu intimních partií zvyšte v případě, že trpíte cukrovkou. To platí u mužů i žen.

  1. Vyvarujte se rizikovému sexuálnímu chování

Bakterie, které způsobují záněty močových cest jsou sexuálně přenosné. Pokud máte podezření, že můžete být přenašečem těchto bakterií, vždy používejte kondom. Po sexuálním styku vždy omyjte intimní partie. Ženy by se po pohlavním styku měly vždy vymočit, aby došlo k proplachu močových cest. Osušení toaletním papírem provádějte vždy od předu dozadu, aby nedošlo k přenosu bakterií z tlustého střeva do prostředí ústí močové trubice.

  1. Dodržujte zásady zdravého životního stylu a udržujte si váhu v normě

Za prevenci rozvoje infekce močových cest lze považovat také zdravý životní styl, především s dostatkem pohybu. Nadváha a obezita mohou vést k potížím s udržováním dostatečné hygieny intimních partií. Také strava s nadbytkem jednoduchých cukrů může způsobovat opakující se záněty.

  1. Přestaňte kouřit

Kuřáci jsou častěji postiženi různými typy nádorů a močový měchýř není výjimkou. Chroničtí kuřáci jsou také obecně náchylnější k různým typům infekcí.

Pokud se rozhodnete přestat kouřit a nevíte jak na to, doporučujeme si přečíst článek, který se této problematice věnuje.

  1. Noste vhodné spodní prádlo

Volte prodyšné a volné druhy spodního prádla, ideálně s vysokým obsahem bavlny.

  1. V zimě se teple oblékejte

Léčba zánětu močových cest

Vždy je nejlepší konzultovat své zdravotní problémy s lékařem nebo lékárníkem. Léčba zánětu močových cest se pochopitelně liší především dle vyvolávající příčiny. Nejběžnější bakteriální záněty močových cest se nejčastěji léčí kombinací antibiotik a volně dostupných léků na močové cesty a ledviny. Velmi oblíbeným pomocníkem při jejich léčbě je také sacharid D-manóza. D-manóza patří mezi nestravitelné sacharidy. Její schopnost spočívá v tom, že se rychle vstřebává do krve, poté je ledvinami filtrována do moče, kde na sebe váže bakterie a odplavuje je ven z těla. Jelikož nemá žádný přímý účinek na lidské tělo, je vhodná také pro diabetiky a těhotné a kojící ženy.

K tradičním způsobům v boji proti močovým infekcím patří přírodní doplňky stravy na ledviny a močové cesty. Nejhojněji využívaným prostředkem jsou urologické čaje, které jsou standardně doporučovány také lékaři. Čaje na ledviny a močové cesty nejčastěji obsahují byliny, které přispívají k normální funkci močových cest a k normálnímu vylučování. Patří mezi ně například řepík lékařský, medvědice lékařská, artyčok, přeslička rolní, zlatobýl obecný, kopřiva dvoudomá nebo třeba borůvková nať. Bylinné kúry jsou jako podpora k léčbě zánětů močových cest využívány již od nepaměti. Některé urologické čaje se dokonce mohou pyšnit označením léčivý přípravek. Popíjením čaje navíc zvýšíte pitný režim a tím pomůžete bakterie vyplavit ven z těla.

Oblíbené jsou také doplňky stravy s obsahem brusinek, které obsahují proantokianidy, které patří mezi bioflavonoidy.

V posledních letech jsou na trhu dostupné také doplňky stravy s obsahem bakteriálních lyzátů. Název nezní příliš vábně, nicméně se jedná o neškodné, mrazem oslabené části bakterií, které již v těle nejsou schopné vyvolat onemocnění, ale imunitní systém je může vyhodnotit jako hrozbu a tím začít produkovat specifické protilátky, které jsou účinné proti bakteriím vyvolávající zánět. Imunitní systém může být poté lépe připraven na boj s infekcí.

Jako při jiných zánětlivých onemocněních je velmi důležitá správná funkce imunitního systému

Inkontinence

Inkontinence je velmi nepříjemný stav, při kterém dochází k samovolnému úniku moči. Postihuje obě pohlaví, častěji však ženy. Příčin inkontinence existuje mnoho, mezi ty nejčastější patří genetická predispozice, obezita, pokles hladiny estrogenů u žen v menopauze a ochabnutí svalů pánevního dna, které se vyskytuje v pozdějším věku nebo po porodech. U mužů se inkontinence objevuje především v souvislosti se zvětšenou prostatou. Akutní (ojedinělá) inkontinence může být způsobená infekcí močových cest, zácpou nebo hormonální nerovnováhou.

Moč je v močových cestách držena pomocí svěračů močového měchýře, což jsou kruhové a vůlí ovládané svaly. Pokud dojde k poruše nebo ochabnutí těchto svalů, případně k oslabení svalů pánevního dna, je moč z močového měchýře vyloučena samovolně.

Během života se mohou inkontinenční potíže objevit u 30-50 % žen, proto se nemusíte stydět vyhledat lékaře, který Vám pomůže najít optimální řešení.

Na webu EUC lékárny naleznete velké množství zdravotnických pomůcek, které Vám mohou pomoci zpříjemnit tento nepříjemný problém, například inkontinenční vložky a kalhoty.

Inkontinenci se dopodrobna věnujeme v následujícím článku.

Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.