Krásné nohy nejen v létě

Obsah: 

Domácí péče o nohy a chodidla

 Jak na plíseň nohou

V zimních měsících máme tendenci péči o nohy a chodidla podceňovat. O to více můžeme být překvapeni s příchodem jara, kdy se zvyšujícími se teplotami saháme po letní obuvi, v které ale neupravená chodidla jen těžko schováme. Zanedbaná péče o pokožku chodidel není pouze estetický problém, ale může vést k rozvoji různých infekčních onemocnění. Proto se péči o chodidla věnujte pravidelně po celý rok. Pedikúra je stejně důležitá jako ostatní běžná péče o pokožku.

V následujícím článku se třeba dozvíte, jak na pedikúru v domácím prostředí, jak předejít problémům se ztvrdlými a popraskanými patami nebo jak se zbavit kožních potíží.

Domácí péče o nohy a chodidla

Pedikúra v domácích podmínkách je snadná. Profesionální péče nemusí být pro každého cenově dostupná a někomu může být také nepříjemná. Dnes je na trhu velké množství různých přípravků určených k péči o chodidla a nohy, se kterými je to doma hračka – stačí dodržovat pár základních pravidel:

  1. Dbejte na pravidelnou hygienu

Správná hygiena nohou by měla být základem v péči o nohy. Chodidla, včetně prostoru mezi prsty, kde se nejvíce drží bakterie, je nutné umýt mýdlem při každém sprchování. Poté chodidla a prostoty mezi prsty zcela vysušte, jelikož ve vlhkém prostředí se lépe množí původci nepříjemných plísní nohou. Nohy ideálně sušte jiným ručníkem než zbytek těla, abyste zamezili případnému přenosu infekce na jiná místa na těle.

  1. Hydratujte

Po každém omytí si chodila namažte hydratačním krémem nebo gelem na nohy, který důkladně vmasírujte do kůže, především v oblasti paty.

Přibližně 1x týdně můžete chodidlům dopřát péči v podobě masky na nohy, která Vám kromě hydratace může v případě masek s exfoliačním účinkem pomoci s odstraněním odumřelých buněk.

  1. Dopřejte chodidlům koupel

Bylinné koupele Vám mohou pomoci efektivně změkčit ztvrdlou a zrohovatělou kůži. Velmi účinná může být koupel s přídavkem bylinných solí a přírodních éterických olejů.

Nohy namáčejte v koupeli přibližně 20 minut, dokud Vám bude příjemná teplota vody. Při koupeli můžete nohy ošetřit peelingem, díky kterému se zbavíte odumřelých kožních buněk. Naším tipem je vyrobit si domácí peeling z kokosového oleje smíchaným s kávovou sedlinou nebo cukrem. Vyhněte se však broušení nohou při koupeli. Odborníci v oblasti pedikúry se shodují, že bezpečnější a efektivnější je broušení kůže na patách za sucha.

Celá procedura může mít velmi příjemný relaxační účinek.

  1. K broušení nohou používejte přístroje k tomu určené

Ztvrdlou kůži na patách je nutné brousit přibližně 1-2x týdně. V domácích podmínkách můžete použít různé pemzy, pilníky anebo škrabky. Při tomto ošetření si dejte pozor na intenzitu broušení, kdy by pokožka neměla být po ošetření bolestivá. Pořídit si můžete také elektrické brusky, kterými docílíte lepšího výsledku za zlomek času. Zdá se vám to složité? Vyzkoušejte exfoliační ponožky, které téměř všechnu práci udělají za vás. Stačí aplikovat dle návodu a do týdně se stará kůže sloupne sama.

  1. Nezapomínejte na péči o nehty

Nehty stříhejte pravidelně. Dlouhé nehty na nohou jsou nejen nevzhledné, ale mají také větší sklon k nepříjemnému zarůstání. Pokud mají vaše nehty tendence zarůstat, nestříhejte je do obloučku, ale do rovna.

I na nehty na nohou můžete používat kvalitní laky na nehty, například s regeneračním nebo výživným efektem.

  1. Noste kvalitní ponožky a obuv

Ponožky vybírejte z přírodních materiálů, jelikož jsou lépe prodyšné a tím omezují pocení nohou. V létě se snažte nosit především otevřenou obuv, v které noha může dýchat a pokud je to možné, vyvarujte se nošení silonek.

Na výběr kvalitních materiálů dbejte také při nákupu samotné obuvi a vyhněte se umělým materiálům. Na stránkách EUC Lékárny najít řadu sprejů a deodorantů na nohy, které Vám mohou pomoci s osvěžením nohou například při nadměrném pocení.

  1. Prohlížejte si pravidelně nohy a chodidla a v případě kožních obtíží navštivte lékaře

Stav vašich chodidel může poukazovat i na počínající vážnější onemocnění, proto je vhodné je pravidelně prohlížet. Všímejte si především různých kožních onemocnění jako jsou například bradavice a kuří oka. K jejich odstranění můžete použít zdravotnické prostředky, které jsou volně prodejné. Vždy si však pozorně přečtěte návod k použití a příbalový leták. Všímejte si i jiných příznaků, například nehojící se oděrky a rány mohou být příznakem metabolických onemocnění, jako je cukrovka II. typu.

Pokud trpíte cukrovkou, měli byste se domácí péči o chodidla vyvarovat a v každém případě navštívit profesionály, kteří prošli certifikovaným kurzem. Tento typ ošetření obvykle provádějí také podiatrické ambulance a můžete na něj využít příspěvek od zdravotní pojišťovny.

Jak na plíseň nohou

Plíseň nohou (můžete se také setkat s označením atletická noha, jelikož často postihuje sportovce) je velmi častým a nepříjemným onemocněním, jehož léčba může být běh na dlouhou trať. Nejčastěji se objevuje mezi prsty na nohou nebo ve spodní části chodidla. Plísní nohou trpí přibližně 15-20 % dospělé populace, častěji však muži. Jedná se o infekční onemocnění, které se při špatné léčbě může velmi rychle šířit. Původcem těchto onemocnění jsou především vláknité houby (tzv. dermatofyty), které, stejně jako jiné houby, k množení potřebují především vlhko a teplo. Z tohoto důvodu se původcům plísní daří v prostředí koupelen a plaveckých bazénů.

Příznaky plísní nohou

Nově vznikající plísňové onemocnění není okem viditelné. Začíná se projevovat urputným svěděním a pálením kůže na chodidlech a mezi prsty nohou. Později se začíná suchá kůže olupovat po velkých plochách a mezi prsty se mohou objevovat bolestivé praskliny. Plíseň na nohou se může projevit také na nehtech, které mohou měnit strukturu i barvu. Dermatofyty žijí v symbióze s kožními bakteriemi, a to se může projevovat nepříjemným zápachem nohou, proto je nezbytné dbát na hygienu, o které byla řeč výše.

K léčbě kožních a nehtových mykóz můžete využít zdravotnických prostředků nebo volně prodejných léků s účinnými látkami vhodnými k léčbě kožních mykotických onemocnění.

Kožní mykózy nepodceňujte, jejich chronický výskyt a případná odolnost k léčbě mohou být příznakem vážných onemocnění imunitního systému. Pokud se u Vás objeví plíseň nohou poprvé, nebo má vážný akutní průběh, navštivte svého lékaře, který doporučí vhodný postup.

Prevence vzniku plísně na nohou

Při prevenci dbejte především na pár základních pravidel:

  1. Nohy vždy udržujte čisté a suché.
  2. Používejte deodoranty na nohy a antimykotické spreje do bot.
  3. Léčbu mykózy započněte již při prvních příznacích.
  4. Pokud Vy nebo jiný člen rodiny vykazujete příznaky plísní nohou, často dezinfikujte společné prostory přípravky s antimykotickým účinkem.
  5. Na místech, kde je vlhké prostředí, jako jsou například veřejné bazény a sauny, vždy noste obuv.
  6. Dbejte na výběr kvalitní a prodyšné obuvi v létě i v zimě. V teplém počasí noste nejčastěji otevřenou obuv.

Na našem blogu se věnujeme problematice plísní nohou v samostatném článku, stejně jako léčbě kuřích ok a bradavic.

Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.