Obsah:
› Jaké jsou typy mořských vod určených do nosu?
› Mohou mořské vody do nosu obsahovat i další látky?
Úkolem sliznice nosu je z vdechovaného vzduchu filtrovat nečistoty, zvlhčit jej a v chladném období zejména zahřát vzduch přicházející do plic. Při prevenci, ale také při léčbě příznaků akutní či chronické rýmy je vhodnou podporou roztok mořské vody.
Roztoky mořské vody do nosu mohou být izotonické, hypertonické, případně s přídavkem dexpantenolu, mědi či manganu a k dostání v lékárnách jsou ve formě sprejů anebo kapek.
Jaké jsou typy mořských vod určených do nosu?
Na jakou rýmu mohu sprej mořskou vodu použít.
Mezi nejvýznamnější přípravky, spreje které lze použít v prevenci, ale také léčbě příznaků akutní a chronické rýmy, při alergii nebo po úrazu nosu, patří solné roztoky.
Základní typy jsou mořských vod jsou roztoky
- Izotonické
- Hypertonické
- s mědí
- s manganem
- s dexpathenolem
IZOTONICKÉ mořské vody do nosu
Princip použití zdravotnických prostředků roztoků mořské vody ve spreji pro léčebné nebo preventivní účely je založen na zákonitostech jednoduché osmózy, tedy prostupu tekutin přes buněčnou membránu. Isotonické roztoky obsahují stejné množství solí, jako je ve sliznici nosu.
Nejsou schopny způsobit stažení nosní sliznice a rapidní zlepšení dýchání. Izotonické mořské vody nos zvlhčují, čistí, napomáhají odstraňovat viry, bakterie a alergeny, čímž přispívají k prevenci vzniku onemocnění.
Jejich použití je možné dlouhodobě (celoročně) a jsou určeny také pro děti od narození, těhotné a kojící ženy.
HYPERTONICKÉ mořské vody
HYPERTONICKÉ mořské vody jsou ty, které mají větší obsah soli.
Hypertonické mořské vody v nose působí na principu přesunu tekutin z oteklé nosní sliznice do hypertonického roztoku mořské vody, který se prostřednictvím rozprašovače vstříkne nebo jinou formou aplikuje do nosu.
Tím se zmenší objem oteklé nosní sliznice, sliznice se stáhne a dochází k hlavnímu požadovanému efektu – Hypertonické mořské vody pomáhají ulehčit dýchání přes ucpaný nos.
Použití hypertonických mořských vod je časově limitováno, a doporučují se aplikovat přípravky maximálně dva týdny.
Omezení použití se týká i věku, jelikož nejmenším dětem nelze podat uvedený přípravek se stejnou koncentrací solí jako u dospělých.
V lékárnách jsou proto dostupné méně koncentrované hypertonické spreje mořské vody určené pro děti od 3 měsíců. Jejich aplikace je však také časově omezena – maximálně 14 dní.
Solné roztoky lze používat ve formě kapek, sprejů, lze je i provedení nosního proplachu pomocí konviček. Klinické studie nepotvrdily zásadní rozdíly mezi jednotlivými formami aplikace.
Mohou mořské vody do nosu obsahovat i další látky?
Do roztoků mořských vod mohou být přidány látky, které při správném použití napomáhají v prevenci nebo léčbě onemocnění. Dexpantenol napomáhá hojení sliznice nosu, kyselina hyaluronová sliznici nosu zvlhčuje, mentol a ostatní silice působí osvěžující a dezinfekčně.
Často je možné se setkat s roztoky mořské vody, jejichž účinek je znásoben přídavkem mědi a manganu. Měď působí proti množení bakterií a zároveň má i protizánětlivý účinek. Mangan brání uvolňování histaminu, což má význam v případě potlačení příznaků alergické rýmy.
Pokud byste měli další otázky ohledně použití mořských vod do nosu, a to či už izotonických anebo hypertonických, můžete se na nás v EUClékárna.cz kdykoliv obrátit, anebo si můžete jít po radu přímo jedné s našich kamenných EUC lékáren.
Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.