Obsah:
› Nejčastější onemocnění očí a jejich léčba
Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, a proto byste péči o oči neměli podceňovat. Odhaduje se, že až 1 miliarda lidí na světě má potíže se zrakem. V rozvojových zemích světa je nejčastějším důvodem slepoty (tzv. xeroftalmie) nedostatek vitaminu A související s podvýživou. V ekonomicky vyspělých zemích jsou to nejčastěji dioptrické vady, které se obvykle řeší brýlemi, kontaktními čočkami nebo laserovou operací očí. Některé oční vady jsou dědičné (například makulární degenerace sítnice), jiné lze částečně oddálit správnou životosprávou a péčí o oči. Mezi další oční vady patří například šedý zákal nebo syndrom suchého oka, o kterých se více dozvíte v následujícím článku.
Každodenní péče o oči
Zrak je nenahraditelným smyslem. Pomocí očí vnímáme až 80 % informací z okolí. Dnes trávíme většinu dne činnostmi na krátkou vzdálenost při umělém osvětlení, jako jsou například práce na počítači, čtení, sledování televize a péče o domácnost. Lidské oko je však přizpůsobeno spíše na pohled do dálky.
S krátkodobým soustředěním na blízko si oko poradí, problém však je tehdy, pokud tato činnost trvá příliš dlouho a na denní bázi. Typicky vzniká únava očí, ale i jiných částí těla. Mohou se objevit potíže s krční páteří nebo bolesti hlavy. Můžete se cítit celkově nesví po mentální i fyzické stránce. Péči o oči nepodceňujte, oftalmologa byste měli pravidelně navštěvovat 1-2x ročně dle intenzity vašich obtíží.
Přestože výše zmíněným činnostem je téměř nemožné se zcela vyvarovat, můžete vyzkoušet pár rad, které pomohou vašim očím ulevit:
- Během práce na počítači, telefonu nebo tabletu pravidelně mrkejte a provádějte pohyb očima zleva doprava, čímž posílíte oční svaly.
Pokud nosíte dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, při práci s počítačem je vždy používejte.
- Během práce s počítačem si dělejte přestávky.
Přestávky během práce s počítačem jsou neméně důležité. Dbejte na to, abyste je trávili venku na denním světle nebo alespoň pohledem z okna.
Zmírnit únavu očí lze také různými hydratačními a lubrikačními kapkami do očí.
- Snažte se mít u počítače přirozený zdroj světla.
Počítač mějte ideálně umístěný v blízkosti okna a omezte používání umělého osvětlení.
- Dodržujte správnou vzdálenost při čtení.
Přirozená vzdálenost čteného textu od očí se uvádí přibližně jako vzdálenost mezi kloubem ukazováku a loktem. Kniha nebo jiné čtení by mělo být rovnoběžně s obličejem.
Během čtení dělejte přestávky, při kterých oči procvičujte. Lékaři doporučují si brýle na čtení sundat, na rozdíl od práce na počítači.
- Noste sluneční brýle, ale s mírou.
Stejně jako může UV záření poškozovat vaši pokožku, může neblaze působit také na oči. Spálení oční rohovky UV zářením se nazývá fotokeratitida. Porucha se projevuje bolestí, zarudnutím, slzením, rozmazaným viděním, citlivostí na světlo, bolestmi hlavy, zmenšenými zornicemi, cukáním víček, výjimečně i dočasnou ztrátou zraku. První pomocí je použití umělých slz a chlazení očí například pomocí žínky. Většinou samo odezdí během 1-2 dní. Prevencí je především nošení slunečních brýlí.
Sluneční brýle noste hlavně v letních měsících, kdy okolní teplota oči vysušuje a nepříjemně dráždí. Použití slunečních brýlí je také na místě na horách, kde je vysoká intenzita slunečních paprsků. Při výběru slunečních brýlí je nejdůležitějším parametrem kvalita skla, která by měla mít v každém případě ochranu proti UVA a UVB záření.
Pravidelné a dlouhodobé nošení slunečních brýlí může snižovat citlivost fotoreceptorů a tím způsobit přecitlivělost na sluneční světlo, proto nenoste brýle pouze ze zvyku.
Doplňky stravy na oči
Výživové doplňky na oči často obsahují látky označované jako lutein a zeaxantin. Jedná se o přírodní karotenoidy, které byste marně hledali v jiné než v rostlinné stravě. Přirozeně se vyskytují především ve žlutě a oranžově zbarvené zelenině, jako jsou například mrkev nebo dýně. Ještě více jich však nalezneme v listové zelenině, například v kapustě nebo špenátu.
Lutein a zeaxantin se přirozeně hromadí v oční sítnici, zeaxantin navíc specificky ve žluté skvrně.
Dalšími složkami přípravků na oči, které přispívají k udržení normálního stavu zraku, bývají například zinek, vitamín A nebo kyselina dokosahexaenová, známá spíše jako DHA.
Zinek patří mezi minerální látky označované jako stopové prvky, to znamená, že jich pro správné fungování lidského těla potřebujeme jen velmi malé množství. Dobrým zdrojem zinku z potravy jsou především různá semínka, ořechy, červené maso, luštěniny i obiloviny a výrobky z nich. Jak už to tak bývá, zinek z živočišných produktů je lépe vstřebatelný než z rostlinných zdrojů. Zinek mimo vlivu na oči přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu vlasů, nehtů, pokožky a kostí, k normálnímu metabolismu makroživin, k normální funkci imunitního systému a k normální plodnosti s reprodukci.
Vitamín A se přirozeně vyskytuje pouze v potravinách živočišného původu, jako jsou vnitřnosti, maso, vejce a ryby. Jedná se o vitamin rozpustný v tucích, a proto se, stejně jako jiné vitaminy z této skupiny (vitamin D, vitamin E a vitamin K), ukládá v játrech. Z toho důvodu se lze vitaminy rozpustných v tucích předávkovat. K této situaci však může dojít prakticky pouze při překročení nevhodného dávkování doplňku stravy, proto nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování.
V rozvinutých zemích se s nedostatkem setkáte velmi zřídka, v rozvojových zemích je však hypovitaminóza vitaminu A hlavním důvodem šerosleposti, která je však relativně snadno léčitelná vyváženou stravou s dostatkem vitaminů a minerálních látek. Suplementace vitaminu A není doporučena těhotným ženám.
Vitamin A přispívá mimo jiné k normálnímu metabolismu železa, k udržení normálního stavu sliznic, pokožky a k normální funkci imunitního systému.
Látka se záludným názvem kyselina dokosahexaenová (zkráceně DHA) patří mezi omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy především v rybím tuku. Kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívá k udržení normální činnosti mozku a k udržení normálního stavu zraku. Příznivého účinku se dosáhne při přívodu 250 mg DHA denně.
Z rostlin přispívají k normální funkci zraku například extrakt z borůvek, katecholaminy ze zeleného čaje, extrakt ze světlíku lékařského, z okvětních lístků růže stolisté nebo aksamitníku nízkého (francouzský měsíček).
Mějte však na paměti, že doplňky stravy neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Nejčastější onemocnění očí a jejich léčba
Vedle dioptrických vad se v našich podmínkách můžeme setkat nejčastěji s onemocněními, jako jsou šedý a zelený zákal, zánět spojivek nebo syndrom suchého oka. Na následujících řádcích tyto onemocnění shrneme a přiblížíme, jak se případně dají léčit. Pokud však trpíte některým z příznaků onemocnění očí, měli byste neprodleně vyhledat lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.
Šedý zákal (katarakta)
Jedná se o onemocnění, které je spojené s přirozeným stárnutím oka. Hlavním příznakem onemocnění je na první pohled patrné zakalení rohovky. Při šedém zákalu můžete mít pocit, jako když koukáte přes stále zamlžené okno. S dobrými výsledky lze tento typ zákalu léčit pouze operativně, kdy se poškozená čočka nahradí umělou.
Pokud byste se o šedém zákalu chtěli dozvědět více, přečtěte si náš článek věnující se tomuto tématu na webu EUC.
Zelený zákal (glaukom)
Zelený zákal je progredující onemocnění, které postupně vede k poškození očního nervu. Příznaky jsou z počátku plíživé, postupně se může objevit rozmazané vidění a výpadky v zorném poli.
Hlavní příčinou vzniku glaukomu je zvýšení nitroočního tlaku, kdy přítomná tekutina tlačí na oční nerv a nevratně ho poškozuje. K léčbě glaukomu se nejčastěji používají kapky, které mají za cíl snížit nitrooční tlak tzv. antiglaukomatika. Další možností je také laserová operace, kterou lze provádět také ambulantně.
Zánět spojivek
Zánět spojivek patří mezi infekční onemocnění. Projevuje se začervenáním oka, svěděním, pálením, případně pocitem cizího tělesa v oku. Občas se může objevit bílý nebo žlutý hnisavý výtok. Zánět spojivek může být způsoben různými patogeny, jako jsou bakterie, viry, paraziti či alergeny. Případná léčba probíhá podle vyvolávající příčiny nejčastěji pomocí očních mastí a kapek určených k léčbě zánětu spojivek. Nezapomeňte, že onemocnění je infekční po celou dobu léčby, přibližně tedy 14 dní.
Nejčastějším projevem alergie oka je právě zánět spojivek. Alergie projevující se očními obtížemi jsou často spojené s výskytem senné rýmy a objevuje se tedy především z kraje jara, kdy začínají kvést rostliny. K léčbě alergie očí se používají antihistaminika a volně prodejné léky na alergii očí.
Vždy je lepší navštívit odborníka, který určí nejvhodnější postup léčby. Můžete se tak vyhnout případným dalším komplikacím.
Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka souvisí, jak již název napovídá, s nedostatečnou tvorbou slz, případně s jejich nefyziologickým složením. Slzy oči zvlhčují, napomáhají jejich pohybu a brání rozvoji infekce. Syndrom suchého oka může vzniknout například během únavy očí při dlouhém koukání do monitoru nebo při pobytu v klimatizovaných prostorech. Onemocnění však může souviset také s hormonálními změnami nebo jiným vážným onemocněním, proto příznaky nepodceňujte.
Ke zmírnění projevů syndromu suchého oka lze využít tzv. umělých slz, kterých máme na EUC lékárně velké množství. Vybrat si můžete například oční kapky bez konzervantů.
Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.