28 dní bez alkoholu

Obsah: 

Co je suchý únor a jak vznikl?

Vliv alkoholu na zdraví

Alkohol v těhotenství

Výhody abstinance

5 rad, jak vydržet  nepít alkohol

Závislost na alkoholu

Jak poznat a čím se prujevuje závislost

  

Co je suchý únor a jak vznikl?

Nepít je umění! To je heslo letošního ročníku osvětové kampaně Suchej únor, kterou už od roku 2013 pořádá organizace Liga otevřených mužů. Původně akce mířila na prevenci zdraví českých mužů, kteří se v pití alkoholu celosvětově umísťují na předních příčkách. Kampaň Suchej únor vyzývá každý rok k měsíční abstinenci od veškerého alkoholu. Odepření alkoholu by mělo vést k uvědomění si svého vztahu k alkoholu a případné závislosti. Prvního ročníku se zúčastnilo zhruba sto mužů. Od té doby kampaň rostla a otevřela se také ženám. V roce 2019 se zúčastnilo 6 % dospělé populace a povědomí o kampani se zvedlo na 47 %. V roce 2021 se zúčastnilo již 10,3 % dospělé populace a povědomí o kampani již bylo na úrovni 76 %. Ve stejném roce byla vydána také kniha s názvem Suchej únor: 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život.

Pití alkoholu je zdraví škodlivé. Úplnou abstinenci alkoholu propaguje například kampaň s názvem Nepít je normální.

Vliv alkoholu na zdraví

Alkohol prokazatelně škodí vašemu fyzickému i duševnímu zdraví. Navíc může vést k nebezpečné závislosti na alkoholu. Alkohol je hned po kouření cigaret druhým nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku onkologických onemocnění a je příčinou přibližně 6,5 tisíc úmrtí ročně. Prokazatelně způsobuje onemocnění trávicí soustavy, kardiovaskulárního systému a může vést až k poškození mozku. Nadměrné pití piva je jedním z potvrzených rizikových faktorů vzniku kolorektálního karcinomu, v jehož výskytu je Česká republika dlouhodobě na prvním místě. Pití alkoholu také způsobuje rychlejší stárnutí pleti a má negativní vliv na kvalitu vlasů, což může vést k jejich zvýšenému vypadávání. Dle některých zdravotních studií z posledních let není žádné množství alkoholu považováno za zdraví prospěšné.

Pokud již trpíte onemocněním, především onemocněním jater, slinivky břišní, žaludku nebo duševním onemocněním, měli byste se pití alkoholu zcela vyhýbat. Neblahý vliv alkoholu na nemocné a mladistvé je ještě horší než na zdravé dospělé osoby.

Alkoholu byste se měli vyhýbat také při užívání léků, jelikož jejich kombinace ve velké míře zatěžuje játra. Obecně byste se měli alkoholu vzdát při jakékoliv léčbě, nicméně existují skupiny léků, které se s alkoholem nesnesou za žádných okolností. Jsou to například antibiotika, léky proti bolesti, antidepresiva, kortikoidy a jiné. Vždy čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Alkohol v těhotenství

Během těhotenství neexistuje žádné množství alkoholu, které se považuje za bezpečné. Pití alkoholu v těhotenství může vést k poškození plodu a k rozvoji fetálního alkoholového syndromu (FAS), který zahrnuje srdeční vady, snížení intelektu, poruchy růstu či hyperaktivitu.

Ženský organismus je mnohem citlivější na příjem alkoholu než mužský. Jeho pravidelná konzumace může mít negativní vliv na plodnost, a proto by se nejen ženy měly alkoholu vyhnout již před plánovaným početím.

Výhody abstinence 

Pokud se rozhodnete přestat pít nejen během měsíce února, můžete se těšit na zlepšení fyzické i duševní kondice.

Co se stane s vaším tělem při abstinenci alkoholu?

  • Zlepší se vám spánek
  • Podpoří se celkové zdraví
  • Snížíte příjem kalorií S
  • Zlepší se vám fyzická kondice
  • Budete se lépe koncentrovat

Vedle vašeho těla si uleví také peněženka a budete mít více času na své koníčky. Pokud jste kuřák, pravděpodobně také omezíte kouření, jelikož při pití alkoholu se spotřeba cigaret zvyšuje. Rady, jak přestat kouřit, naleznete v našem předešlém článku Kouření a jiné druhy závislostí na blogu EUC lékárny. Při odvykání kouření můžete využít také široké nabídky léků na odvykání kouření, které naše lékárna nabízí.

5 rad, jak vydržet nepít alkohol

  • Najděte si nový koníček
  • Pravidelně sportujte – sport přispívá k uvolňování endorfinů, díky kterým se budete cítit lépe
  • Vyhněte se místům a situacím, při kterých jste byli zvyklí pít
  • Místo pití alkoholu podnikejte s přáteli jiné aktivity – výlety do přírody, hraní deskových her a podobně
  • Všímejte si pozitivních změn na Vašem zdraví a kondici – dodá Vám to další motivaci

Závislost na alkoholu

Závislost na alkoholu lze popsat jako chronické onemocnění, které má tendence se v průběhu života vracet. Fyzická závislost na alkoholu se projevuje nárůstem tolerance k alkoholu a přítomností silné touhy k jeho konzumaci. Na rozdíl od kouření je většinou vnímána jako společenský problém, který postupně může vést až ke změně společenského postavení (ztráta zaměstnání, špatné rodinné vztahy, bezdomovectví).

Jak poznat a čím se projevuje závislost?

Závislost na alkoholu se může rozvíjet velmi nenápadně a plíživě. Projevuje se zejména touhou požívat alkohol každý den. U závislého na alkoholu můžete typicky pozorovat příznaky, jako jsou zanedbávání povinností, postupné zvyšování dávek alkoholu, lhaní o vypitém množství, zvýšenou agresivitu při jeho konzumaci a abstinenční příznaky, pokud alkohol nemá k dispozici.

Pokud u sebe nebo u někoho ze svých blízkých pozorujete závislost na alkoholu, pomoc můžete hledat například v Centrum léčby závislosti na alkoholu nebo na stránkách psychologické a psychiatrické klinice AdiCare.

Léčba závislosti alkoholu s sebou nese striktní a celoživotní abstinenci.

Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.